Dość często w serwisie spotykamy się z sytuacją w której zostaje uszkodzony dysk twardy w laptopie po wymianie dysku na nowy zachodzi konieczność zainstalowania także systemu Windows od nowa.Instalacja systemu Windows jest łatwa ale może przysporzyć problemów osobom które nigdy tego nie robiły dlatego przygotowaliśmy poradnik jak w kilku krokach zainstalować system Windows 7
1. Gdy mamy przygotowany nośnik instalacyjny z Windowsem 7 (Tworzenie bootowalnego pendrive z windows 7 / 10) uruchamiamy laptopa z podłączonym pendrive. Aby bios uruchomił instalator systemu z USB musimy uruchomić laptopa trzymając wciśnięty klawisz odpowiadający za wyświetlenie się Boot Menu (możemy także ustawić priorytet na bootowanie z USB ale czasami stwarza to inne problemy więc Quick Boot Menu menu jest najlepszą opcją). Wybieramy w nim nasz nośnik z Windowsem 7 / 10 i naciskamy enter żeby potwierdzić nasz wybór. Jeśli wszystko poszło ok to na ekranie pojawi się napis „Dowolny klawisz spowoduje rozruch z (wybranego nośnika)" wtedy naciskamy dowolny klawisz. Instalator może także uruchomić się automatycznie bez wyświetlenia komunikatu - zależy od biosu.
2. Po kilku sekundach pojawi się kreator instalacji systemu Windows 7 we wszystkich polach wybieramy język polski (klawiatura Polski programisty) jeżeli jest to ustawione domyślnie nic nie zmieniamy następnie klikamy przycisk "Dalej"
3. W kolejnym oknie klikamy przycisk "Zainstaluj teraz".
4. W następnym oknie wybieramy wersję systemu którą chcemy zainstalować (wybieramy tą do której mamy klucz licencyjny) po wybraniu wersji klikamy przycisk "Dalej"
5. W kolejnym oknie pojawiają się nam "Postanowienia licencyjne dotyczące oprogramowania Microsoft" po przeczytaniu jej warunków aby kontynuować instalację zaznaczamy "Akceptuję postanowienia licencyjne" i klikamy przycisk "Dalej"
6. W kolejnym oknie wybieramy instalację "Niestandardowa(zaawansowane)"
7. W następnym oknie musimy podzielić nasz dysk na partycje. Jeżeli są już jakieś wybieramy je i klikamy przycisk "usuń" (UWAGA - operacja ta usunie wszystkie dane z tej partycji więc najpierw trzeba zadbać o kopię danych). Pojawi się nam wtedy powiadomienie czy na pewno chcemy usunąć partycje. Klikamy przycisk "tak" i jedziemy dalej ;)
8. Gdy mamy już dysk gotowy do partycjonowania klikamy przycisk "Nowy". Wybieramy jaką pojemność ma mieć nasza pierwsza partycja. Po wpisaniu odpowiedniej wartości albo akceptacji wartości domyślnych klikamy przycisk "Zastosuj". Przy tworzeniu pojawi się komunikat w którym będzie napisane że system do prawidłowego działania musi utworzyć jeszcze jedną partycję (o pojemności 100 MB lub więcej MB) zgadzamy się klikając przycisk "Ok". Po stworzeniu wszystkich partycji wybieramy tak na której chcemy zainstalować system i klikamy przycisk "Dalej".
9. W kolejnym oknie rozpoczyna się instalacja która może potrwać 10-30 min i w tym czasie komputer może uruchomić się ponownie kilka razy.
10. Po zakończeniu instalacji pojawi się nam okno konfiguracji systemu wpisujemy wybraną nazwę użytkownika i klikamy przycisk "Dalej"
11. W kolejnym oknie wpisujemy hasło i klikamy przycisk "Dalej". W sytuacji gdy nic nie wpiszemy zostanie założone konto użytkownika bez hasła.
12. W następnym oknie wpisujemy klucz legalizujący zainstalowany system i klikamy przycisk "Dalej". Niektóre instalatory mają możliwość instalacji systemu bez klucza produktu (później na jego wprowadzenie mamy 3 dni).
13. W kolejnym oknie wybieramy "Użyj ustawień zalecanych".
14. W kolejnym oknie pojawią się ustawienia czasy strefowej wybieramy strefę w której jest Warszawa. Jeżeli jest to ustawione domyślnie klikamy przycisk "Dalej".
15. Jeżeli nasz komputer w czasie konfiguracji jest podłączony do internetu może pojawić się nam okno w którym trzeba będzie wybrać typ sieci do jakiej jesteśmy podłączeni. Wybieramy odpowiednio sieć domowa / firmowa / publiczna.
16. Następnie system Windows przystąpi do finalizowania konfiguracji - trwa to kilka / kilkanaście minut. Po zakończeniu konfiguracji pojawi się ekran logowania wtedy wpisujemy nasze hasło i przyciskamy Enter. Jeżeli w czasie konfiguracji nie wpisaliśmy hasła po włączeniu komputera okno logowania zostaje pominięte i od razu pojawi się nam pulpit systemu Windows 7.
Jeśli znalazłeś jakieś błędy w poradniku będziemy wdzięczni jeśli nam o tym napiszesz przez formularz kontaktowy : TUTAJ
Certyfikat
Virtual Future to jakość IPC.
Pracujemy przy profesjonalnych systemach lutowniczych firmy PACE, tych samych które używa NASA!